Hoppa till sidans innehåll

Riksidrottsförbundet är svensk idrotts samlande organisation med uppgift att stödja, företräda och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.

Hitta ditt distriktsförbund (DF)

Rekordmånga tilldelas elitidrottsstipendium

2015-10-06 00:19

Orienteraren Jonas Leandersson, Tomas Hjert som tävlar i rullstolsrugby, skateboardåkaren Emma Fastesson Lindgren och fotbollsspelare Moa Hedell är fyra av de 75 idrottare som får Riksidrottsförbundets och Svenska Spels elitidrottsstipendium 2015-2016.
  • Uppdaterad: 2016-06-07 15:29

Elitidrottsstipendiet delas varje år ut till elitidrottare på landslagsnivå som studerar på minst halvfart på universitet, högskola eller annan postgymnasial utbildning. Tack vare ett ökat stöd från Svenska Spel kan stipendiet i år delas ut till rekordantalet, 75 idrottare, och har också ökat i storlek från 40 000 kronor till 50 000 kronor per idrottare.

– Antalet sökande ökar för varje år och därför känns det också extra bra att vi tack vare samarbetet med Svenska Spel kan erbjuda stödet till rekordmånga elitidrottare. Flera av de som får stipendium studerar på de nyligen utnämnda Riksidrottsuniversiteten och Elitidrottsvänliga lärosätena där målet är att landslagsaktiva ska erbjudas flexibel studiegång och få stöttning i sin elitidrottsutveckling, säger Peter Mattsson, idrottschef på Riksidrottsförbundet.

Förutom ekonomiskt stöd ingår också resursstöd från Riksidrottsförbundet i idrottspsykologi, idrottsmedicin, idrottsnutrition och idrottsfysiologi.

– Svenska Spel vill bidra till att föra svensk idrott framåt. Ett exempel är elitidrottsstipendiet som skapar förutsättningar för den aktiva karriären, men också för en civil framtid efter att rampljuset släckts, säger Håkan Solberg, sponsringschef på Svenska Spel.

Stipendiet delas officiellt ut i samband med Idrottsgalan den 25 januari 2016.

Fakta elitidrottsstipendiet 2015-2016
•    Totalt 75 stipendiater från 42 olika specialidrottsförbund.
•    42 av stipendiaterna är kvinnor (56 procent) och 33 är män (44 procent).
•    Av de 75 förslagna stipendiater studerar 67 program på Universitetet/Högskola, några exempel på utbildningar är jurist, läkare, idrottsvetenskap, lärare och ingenjör.
•    Antalet sökande var 393 idrottare från 59 olika specialidrottsförbund.
•    Av de 393 sökande var 205 kvinnor (52 procent) och 188 män (48 procent).

Alla 75 stipendiater håller landslagsnivå i sin idrott, ett flertal har medverkat på EM eller VM (junior/senior) och ett antal har tagit medalj på internationella mästerskap. Elitidrottsstipendiet är en del av Riksidrottsförbundets elitidrottsstöd till specialidrottsförbunden. Det innebär att de sökande prioriteras av respektive förbund.

För mer information kontakta

Peter Mattsson 
Idrottschef, Riksidrottsförbundet
070-615 05 71

Håkan Solberg
Sponsringschef, Svenska Spel
070-664 65 68

Hela listan med elitidrottsstipendiaterna för 2015-2016

 

Anders

Hermodsson Drottningholm Amerikansk Fotboll
Emelie Fabbeke Karlskrona Badminton-mixeddubbel, damdubbel
Lovisa Elovsson Bromma Bandy
Markus Nilsson Göteborg Bangolf
Jakob Valentin Syrén Leksand Baseboll
Paulina Hersler Bunkeflostrand Basket
Ellen Nyström Luleå Basket
Isabelle Hultin Karlstad Bowling
Joline Persson Planefors Köpenhamn Bowling
Ida Lundblad Mölndal Boxning 60kg
Camila Rivarola Stockholm Kickboxning
Isa Tidblad Keskikangas Stockholm Muay thai
Fredrik Widgren Saltsjö-Boo Ju-Jutsu
Johanna Gullroos Sundsbruk Olympiskt bågskytte
Gustav Eskilsson Skellefteå Curling
Maria Wennerström Sundsvall Curling
Sara Jonasson Handen Rock'n'roll
Otto Kingstedt Huddinge Friidrott, löpning (medel-/långdistans)
Moa Hedell Älta Fotboll
Elin Landström Umeå Fotboll
Alice Nilsson Kristianstad Fotboll
Elise Malmberg Broby 400m, 400m häck och längdhopp
Andreas Otterling Lidingö Längdhopp
Johan Rogestedt Göteborg 800m
Sofie Skoog Karlstad Höjdhopp
Linnea Ström Hovås Golf
Oskar Bergqvist Saltsjöbaden  Golf
Ida Gustafsson Eskilstuna Kvinlig artistisk gymnastik
Pontus Kallanvaara Torslanda Manlig artistisk gymnastik
Fay Stensson Glumslöv Truppgymnastik
Måns Åberg Vaxholm Trampolin
Anatole Vera Ibanez Eskilstuna Gång
Jenny Södrén Norrtälje Handboll
Anna Wijk Mora Innebandy
Leon Bristedt Vaxholm Ishockey
Robin Höglund Mölndal Ishockey
emma Barkeling Enskede Judo
Michaela Jonsson LIndblad Umeå Kajakmaraton
Max Karlsson Stenungsund Kanotfreestyle
Hana Antunovic Stockholm Karate
Natalie Blom Pixbo Synkroniserad konståkning
Karolin Ohlsson Nacka Orientering
Olle Boström Stockholm Orientering
Jonas Leandersson Tullinge Orientering
Jerker Lysell Norrköping Orientering
Cecilia Thomasson Brunflo Mountainbikeorientering
Tomas Hjert Skogås Rullstolsrugby
Zebastian Modin Frösön Längdskidor
Guide till Zebastian Modin Frösön Längdskidor
Nicolina Pernheim Västra Frölunda Judo (för synskadade)
Maja Reichard Nacka Simning
Sandra Anderberg Malmö Voltige
Lovisa Claesson Borås Rodd
Marcus Dackhammar Göteborg  470
Stina Gardell Årsta 200 och 400 medley
Magdalena Kuras Malmö Simning
Daniella Nero Handen Simhopp
Emma Fastesson Lindgren Malmö Ramp, street
Anthon Cassman Ås Alpint
Axel Ekström Örebro Längdskidor
Evelina Settlin Östersund Längdskidor
Jonna Sundling Lycksele Längdskidor
Oskar Svensson Falun Längdskidor
Peppe Femling Valbo Skidskytte
Michaela Arvidsson Skillingaryd Luftgevär
Marcus Madsen Linköping Gevär
Martin Engquist Vendelsö Styrkelyft
Alexander Eriksson Stockholm Styrkelyft och Bänkpress
Nikita Glasnovic Malmö Taekwondo - WTF
Rebecka Sternisa Bellander Oskarshamn Rullstolstennis
Joel Vikner Falun Triathlon
Angelica Roos Göteborg Tyngdlyftning
Daniel Efverström Valbo Slalom, trick och hopp
Johan Efverström Valbo Vattenskidor
Christofer Levin Göteborg  Beachvolleyboll
Anders Hermodsson Drottningholm Amerikansk Fotboll
Emelie Fabbeke Karlskrona Badminton-mixeddubbel, damdubbel
Lovisa Elovsson Bromma Bandy
Markus Nilsson Göteborg Bangolf
Jakob Valentin Syrén Leksand Baseboll
Paulina Hersler Bunkeflostrand Basket
Ellen Nyström Luleå Basket
Isabelle Hultin Karlstad Bowling
Joline Persson Planefors Köpenhamn Bowling
Ida Lundblad Mölndal Boxning 60kg
Camila Rivarola Stockholm Kickboxning
Isa Tidblad Keskikangas Stockholm Muay thai
Fredrik Widgren Saltsjö-Boo Ju-Jutsu
Johanna Gullroos Sundsbruk Olympiskt bågskytte
Gustav Eskilsson Skellefteå Curling
Maria Wennerström Sundsvall Curling
Sara Jonasson Handen Rock'n'roll
Otto Kingstedt Huddinge Friidrott, löpning (medel-/långdistans)
Moa Hedell Älta Fotboll
Elin Landström Umeå Fotboll
Alice Nilsson Kristianstad Fotboll
Elise Malmberg Broby 400m, 400m häck och längdhopp
Andreas Otterling Lidingö Längdhopp
Johan Rogestedt Göteborg 800m
Sofie Skoog Karlstad Höjdhopp
Linnea Ström Hovås Golf
Oskar Bergqvist Saltsjöbaden  Golf
Ida Gustafsson Eskilstuna Kvinlig artistisk gymnastik
Pontus Kallanvaara Torslanda Manlig artistisk gymnastik
Fay Stensson Glumslöv Truppgymnastik
Måns Åberg Vaxholm Trampolin
Anatole Vera Ibanez Eskilstuna Gång
Jenny Södrén Norrtälje Handboll
Anna Wijk Mora Innebandy
Leon Bristedt Vaxholm Ishockey
Robin Höglund Mölndal Ishockey
emma Barkeling Enskede Judo
Michaela Jonsson LIndblad Umeå Kajakmaraton
Max Karlsson Stenungsund Kanotfreestyle
Hana Antunovic Stockholm Kumite
Natalie Blom Pixbo Synkroniserad konståkning
Karolin Ohlsson Nacka Orientering
Olle Boström Stockholm Orientering
Jonas Leandersson Tullinge Orientering
Jerker Lysell Norrköping Orientering
Cecilia Thomasson Brunflo Mountainbikeorientering
Tomas Hjert Skogås Rullstolsrugby
Zebastian Modin Frösön Längdskidor
Guide till Zebastian Modin Frösön Längdskidor
Nicolina Pernheim Västra Frölunda Judo (för synskadade)
Maja Reichard Nacka Simning
Sandra Anderberg Malmö Voltige
Lovisa Claesson Borås Rodd
Marcus Dackhammar Göteborg  470
Stina Gardell Årsta 200 och 400 medley
Magdalena Kuras Malmö Simning
Daniella Nero Handen Simhopp
Emma Fastesson Lindgren Malmö Ramp, street
Anthon Cassman Ås Alpint
Axel Ekström Örebro Längdskidor
Evelina Settlin Östersund Längdskidor
Jonna Sundling Lycksele Längdskidor
Oskar Svensson Falun Längdskidor
Peppe Femling Valbo Skidskytte
Michaela Arvidsson Skillingaryd Luftgevär
Marcus Madsen Linköping Gevär
Martin Engquist Vendelsö Styrkelyft
Alexander Eriksson Stockholm Styrkelyft och Bänkpress
Nikita Glasnovic Malmö Taekwondo - WTF
Rebecka Sternisa Bellander Oskarshamn Rullstolstennis
Joel Vikner Falun Triathlon
Angelica Roos Göteborg Tyngdlyftning
Daniel Efverström Valbo Slalom, trick och hopp
Johan Efverström Valbo Vattenskidor
Christofer Levin Göteborg  Beachvolleyboll
Anders Hermodsson Drottningholm Amerikansk Fotboll
Emelie Fabbeke Karlskrona Badminton-mixeddubbel, damdubbel
Lovisa Elovsson Bromma Bandy
Markus Nilsson Göteborg Bangolf
Jakob Valentin Syrén Leksand Baseboll
Paulina Hersler Bunkeflostrand Basket
Ellen Nyström Luleå Basket
Isabelle Hultin Karlstad Bowling
Joline Persson Planefors Köpenhamn Bowling
Ida Lundblad Mölndal Boxning 60kg
Camila Rivarola Stockholm Kickboxning
Isa Tidblad Keskikangas Stockholm Muay thai
Fredrik Widgren Saltsjö-Boo Ju-Jutsu
Johanna Gullroos Sundsbruk Olympiskt bågskytte
Gustav Eskilsson Skellefteå Curling
Maria Wennerström Sundsvall Curling
Sara Jonasson Handen Rock'n'roll
Otto Kingstedt Huddinge Friidrott, löpning (medel-/långdistans)
Moa Hedell Älta Fotboll
Elin Landström Umeå Fotboll
Alice Nilsson Kristianstad Fotboll
Elise Malmberg Broby 400m, 400m häck och längdhopp
Andreas Otterling Lidingö Längdhopp
Johan Rogestedt Göteborg 800m
Sofie Skoog Karlstad Höjdhopp
Linnea Ström Hovås Golf
Oskar Bergqvist Saltsjöbaden  Golf
Ida Gustafsson Eskilstuna Kvinlig artistisk gymnastik
Pontus Kallanvaara Torslanda Manlig artistisk gymnastik
Fay Stensson Glumslöv Truppgymnastik
Måns Åberg Vaxholm Trampolin
Anatole Vera Ibanez Eskilstuna Gång
Jenny Södrén Norrtälje Handboll
Anna Wijk Mora Innebandy
Leon Bristedt Vaxholm Ishockey
Robin Höglund Mölndal Ishockey
emma Barkeling Enskede Judo
Michaela Jonsson LIndblad Umeå Kajakmaraton
Max Karlsson Stenungsund Kanotfreestyle
Hana Antunovic Stockholm Kumite
Natalie Blom Pixbo Synkroniserad konståkning
Karolin Ohlsson Nacka Orientering
Olle Boström Stockholm Orientering
Jonas Leandersson Tullinge Orientering
Jerker Lysell Norrköping Orientering
Cecilia Thomasson Brunflo Mountainbikeorientering
Tomas Hjert Skogås Rullstolsrugby
Zebastian Modin Frösön Längdskidor
Guide till Zebastian Modin Frösön Längdskidor
Nicolina Pernheim Västra Frölunda Judo (för synskadade)
Maja Reichard Nacka Simning
Sandra Anderberg Malmö Voltige
Lovisa Claesson Borås Rodd
Marcus Dackhammar Göteborg  470
Stina Gardell Årsta 200 och 400 medley
Magdalena Kuras Malmö Simning
Daniella Nero Handen Simhopp
Emma Fastesson Lindgren Malmö Ramp, street
Anthon Cassman Ås Alpint
Axel Ekström Örebro Längdskidor
Evelina Settlin Östersund Längdskidor
Jonna Sundling Lycksele Längdskidor
Oskar Svensson Falun Längdskidor
Peppe Femling Valbo Skidskytte
Michaela Arvidsson Skillingaryd Luftgevär
Marcus Madsen Linköping Gevär
Martin Engquist Vendelsö Styrkelyft
Alexander Eriksson Stockholm Styrkelyft och Bänkpress
Nikita Glasnovic Malmö Taekwondo - WTF
Rebecka Sternisa Bellander Oskarshamn Rullstolstennis
Joel Vikner Falun Triathlon
Angelica Roos Göteborg Tyngdlyftning
Daniel Efverström Valbo Slalom, trick och hopp
Johan Efverström Valbo Vattenskidor
Christofer Levin Göteborg  Beachvolleyboll
Skribent: Anna Setzman
Epost: This is a mailto link

Postadress:Riksidrottsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress: Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:Tel: 08-699 60 00
Fax: 08-699 62 00
E-post: This is a mailto link

Vi finns på Twitter Följ oss