I går morse när jag vaknade var det vitt ute. Visserligen var det lite pudrigt i förrgår också, men inte alls lika mycket som nu då det ligger några centimeter snö. Dessutom så lyser solen, och det blir så vackert när den låga höstsolen skiner på fjällen. Jag befinner mig i Härjedalen och har en riktigt lugn och ledig helg. T ex så försökte jag skriva här på bloggen igår, men då var det omöjligt att behålla uppkopplingen tillräckligt länge för att bli klar med inlägget... På de få ställen i huset där det går att få in hyfsad mottagning för internet så är det så lustigt att fastän datorn är precis still i samma läge så kan uppkopplingen rätt som det är försvinna. Men idag gick det bättre!
Vi har varit ute och promenerat både igår och idag, och igår var vi till kyrkogården och satte ljus på min farmor och farfars grav. Igår kväll var det riktigt blåsigt och det var så mysigt att äta en god middag med levande ljus och höra hur det knakade i husknutarna.
Undrar om björnarna krypit in i sina vinter-idén nu? Jag skulle tro det, för det har visst varit minusgrader flera nätter här uppe. I år verkar det ha varit extra många björnar i trakten, och det i kombination med ett ganska dåligt bär-år har ju gjort att de inte haft lika mycket som vanligt att äta inför vintersömnen. När jag var i femtonårsåldern såg vi björn tre år på raken, men sedan dess har jag inte sett någon även om det uppenbarligen finns många i närheten av vår stuga.
Nu ska vi åka på en biltur till Lofsdalen och se hur all utbyggnad fortskrider där inför vintersäsongen!