I den allra första juridikspalten på nyåret 1999 (nr 2/99) skrev vi om föreningsföreträdares personliga betalningsansvar för bl.a. skatter och avgifter. Frågan var då särskilt aktuell efter att många idrottsledare hade sett ett TV-inslag om en ny lag som kunde medföra personligt betalningsansvar för föreningens skulder. (Lagen var visserligen ny men lagreglerna hade långt tidigare funnits i andra lagrum). Man förfasade sig då inför möjligheterna att för framtiden kunna rekrytera ledare till föreningsstyrelser. I augusti 2002 dyker frågan upp igen när fyra ledare i Västerås IK, som gick i konkurs med 8 miljoner kronor i skatteskulder, krävs på betalning för hela beloppet. Åter kan man läsa om att frågan är om någon nu vågar hoppa på ett ledaruppdrag och riskera att bli personligt ansvarig om ekonomin går snett i föreningen?
Repetition är utbildningens moder, brukar ibland sägas, och när det gäller att informera och utbilda idrottsledare i ansvarsfrågor kan artiklar och spalter aldrig bli för många. De idrottsliga ambitionerna får aldrig gå före de formella åliggandena. Att köpa nya spelare för att hålla sig kvar i serien kan säkert kännas mer lockande än att betala in skatter och avgifter för de redan anställda spelarna, men konsekvenserna härav kan få allvarliga följder.
När en person blir vald till styrelseledamot av medlemmarna på föreningens årsmöte inträder ett ansvarstagande. Han eller hon har genom valet fått övriga medlemmars förtroende att sköta föreningens förvaltning och förväntas göra det inom härför angivna ramar. I styrelseledamöternas åliggande ingår särskilt att tillse att för föreningen gällande lagar och bindande regler iakttas. För ideella föreningar, liksom för andra formella organisationer, gäller som huvudregel att det är den juridiska personen som med sina tillgångar svarar för föreningens åtaganden. Styrelsen och andra företrädare går fria från ansvar så länge som verksamheten har skötts på ett korrekt och riktigt sätt. Brister man i uppfyllandet av detta sysslomannauppdrag kan personligt ansvar komma att göras gällande på olika sätt.
Det man främst förknippar med personligt betalningsansvar avser skatter och avgifter. I den ”nya” Skattebetalningslagen står bl.a. följande: Om någon i egenskap av företrädare för en juridisk person inte i rätt tid har gjort föreskrivet skatteavdrag, är företrädaren tillsammans med den juridiska personen skyldig att betala. Om en företrädare för en juridisk person i övrigt har underlåtit att betala skatt enligt denna lag, är företrädaren tillsammans med den juridiska personen skyldig att betala skatten och räntan på den. Första stycket gäller inte, om det innan skatten skulle ha betalats har vidtagits sådana åtgärder som krävs för att få tillstånd en samlad avveckling av den juridiska personens skulder med hänsyn till samtliga borgenärers intressen. Om företrädaren har lämnat oriktiga uppgifter som har lett till att den juridiska personen tillgodoräknats överskjutande ingående mervärdesskatt med ett för stort belopp, är företrädaren tillsammans med den juridiska personen skyldig att betala beloppet och räntan på detta. Om det finns särskilda skäl, får företrädaren helt eller delvis befrias från betalningsskyldighet enligt denna paragraf.
Med föreningens företrädare avses både styrelse och eventuella andra personer som närmast kan ha haft ansvar att se till att skatter och avgifter redovisas. Ansvaret är solidariskt vilket innebär att hela betalningen kan krävas hos vem som helst av föreningen eller företrädarna. Har föreningen inte medel som förslår, kan t ex den som sitter på de största tillgångarna i föreningens styrelse bli den som får betala.
Ett gott råd blir följaktligen dels, t.ex. genom SISU-Idrottsutbildarnas försorg, att sörja för föreningsföreträdarnas utbildning, dels att självfallet se till att alltid betala skatter och avgifter!