Inom många idrottsföreningar har medlemmarna valt att bedriva olika idrotter. Oftast organiseras idrotterna i särskilda sektioner, och inte sällan får sektionen en självständig ställning, med egen styrelse och eget årsmöte. Relationen sektionerna emellan och till föreningens styrelse (ibland kallad huvudstyrelsen) är något som ofta föranleder frågor, dels om sektionernas ställning i förhållande till övrig verksamhet i föreningen, dels om det finns något alternativ till flersektionsföreningen.
IFK Lidingö, Djurgårdens IF, Hammarby IF och Leksands IF är namn på gamla kända föreningar som numera inte längre är medlemmar i specialidrottsförbund (SF) inom RF. Föreningarna är exempel på några av de flersektionsföreningar som av olika skäl har ombildats från att tidigare ha varit en förening (en juridisk person), med flera sektioner till att idag utgöra flera föreningar (flera juridiska personer).
En förening (inklusive sektioner) är i förhållande till omvärlden en självständig enhet, en egen juridisk person. Detta innebär att det är föreningen som ansvarar för de förbindelser man önskar ingå, och att det är föreningen som äger de samlade tillgångar som finns. Föreningen är, beroende på hur många idrotter man har, medlem i ett eller flera SF. Föreningen kan äga fastigheter, vara huvudman för stiftelser och även vara huvudaktieägare i bolag. Föreningen är part i avtal och föreningen i sin helhet är skattesubjekt, det vill säga ansvarar för att betala de skatter och avgifter som uppkommer inom föreningens totala verksamhet. En sektion inom föreningen är däremot ingen egen juridisk person. En sektion kan därför inte äga tillgångar; inte vara avtalspart; inte vara arbetsgivare; inte vara part inför domstolar och myndigheter; inte vara medlem i exempelvis SF samt kan inte försättas i konkurs.
De flesta idrottsföreningar som har flera idrotter på sitt program är idag organiserade på sådant sätt att separata sektioner ansvarar för och administrerar respektive idrott. En väl fungerande flersektionsförening - och det finns många exempel på sådana - har ofta ett väl utvecklat och efter föreningens förutsättningar smidigt anpassat system för reglering av sektionernas och föreningsstyrelsens verksamhet. I dessa föreningar är risken liten att föreningsstyrelsen skall förlora kontrollen över föreningens ekonomi och verksamhet.
I stora föreningar är det inte ovanligt att sektionerna har fått ett relativt stort självbestämmande i förhållande till föreningens styrelse, och ibland kan detta gå så långt att föreningsstyrelsen mer eller mindre tappar kontrollen över föreningens totala ekonomi och verksamhet. Uppkommer denna situation måste åtgärder vidtas. Antingen får man skärpa upp den "hierarkiska strukturen" så att föreningsstyrelsen återfår kontroll och överblick, eller så får man överväga att omorganisera föreningen. Kanske genom att bilda flera specialidrottsföreningar i stället för att ha en förening med sektioner.
Ett problem som uppstår när en flersektionsförening vill omorganisera sig till separata specialidrottsföreningar är identiteten. Varje ny förening (före detta sektion) vill oftast behålla ursprungsnamnet, klubbmärket, klubbfärgerna med mera. Den sociala samhörigheten, det stora utbudet av olika idrotter och de sammanhållande attributen är, vid sidan av det historiska ursprunget, otvetydigt det som främst bromsar uppdelningsprocessen. För att både hålla samman, men ändå i formell mening dela upp föreningen, har de olika specialidrottsföreningarna därför slutit sig samman i en övergripande paraplyorganisation.
I till exempel Hammarby IF:s fall gick det i praktiken till på det sättet att Hammarby IF:s årsmöte beslöt om en förändrad organisation genom att dess stadgar ändrades från att ha fysiska personer som medlemmar till att ha specialidrottsföreningar som medlemmar. Hammarby IF är därför idag en så kallad alliansförening med för närvarande 18 medlemsföreningar, som till exempel Hammarby IF Fotbollförening, Hammarby IF Speedwayförening med flera. I Hammarby IFs stadgar anges förutsättningarna för medlemskapet och villkoren för att utnyttja klubbmärke och de övriga gemensamma attribut som man har för att hålla ihop gemenskapen och värna Hammarbyandan. Att Hammarby IF inte är medlem inom RF spelar i praktiken ingen roll eftersom alla HIF:s medlemsföreningar, utom Sällskapet Hammarbyveteranerna, är medlemmar i sina respektive SF.
Önskas mer info hänvisas till skriften "Att hålla samman eller dela upp föreningen" som kan beställas från RF:s kansli.