Jenny lööw, Ranya Ezzi och Johanna Källman fick ta emot elitidrottsstipendiet på Idrottsgalan 2011.

Svensk elitidrotts nutid och framtid prisad på Idrottsgalan

2011-01-18
Therese Alshammar vann Jerringpriset, skidlandslaget kammade hem nästan allt annat och Anders Olsson fick för fjärde gången utmärkelsen som årets idrottare med funktionshinder. Men det var inte bara dagens stjärnor som prisades när den tolfte upplagan av idrottsgalan gick av stapeln i Globen på måndagskvällen. 31 potentiella framtida mästare fick ta emot Riksidrottsförbundets elitidrottsstipendium på scenen.

– Hur stor som helst. Hela kvällen och dagen har varit fantastiskt men mest värdefullt har det varit att få träffa de andra stipendiaterna från olika idrotter och prata om livet, idrotten och utmaningar. Vi har sporrat varandra och nu vill jag satsa ännu mer för att nå toppen, säger gymnasten Jenny Lööw.

Tillsammans med basketspelaren Johanna Källman och short track-åkaren Ranya Ezzi tog hon på måndagskvällen i Globen emot Riksidrottsförbundet elitidrottsstipendium 2010/2011. Förutom 40 000 kronor får de 54 stipendiaterna tillgång till kompetensstöd från Riksidrottsförbundets elitstöd och möjligheter att åka på träningsläger.

– Stipendiet betyder jättemycket för mig, inte bara pengarna utan även den hjälpen jag får med exempelvis mental rådgivning och när det gäller kost och nutrition, säger Johanna Källman som fått stipendiet för andra året på raken. Ranya Ezzi håller med.

– Jag har fått idrottspsykologisk rådgivning och så här i efterhand kan jag säga att den verkligen gjort skillnad. Min idrott short track är en dyr materialsport och tack vara stipendiet får jag den här typen av stöd och kan lägga pengar på bra utrustning, berättar hon.

Vad har ni för idrottsmål, får vi se er på en Idrottsgala igen?

Jenny Lööw:
Jag hoppas att jag är med i det svenska landslaget som förhoppningsvis tävlar i EM i truppgymnastik 2012. Och tar guld.
Ranya Ezzi: Min mål är dels EM i Malmö 2013. Fatta vilken grej att få tävla i sin idrott på hemmaplan. Och sedan går det inte att inte snegla mot OS i Sotji 2014. Vägen är lång men jag ska kämpa mig dit.
Johanna Källman: damlaget siktar mot att komma med i A-gruppen. Om vi tar oss dit kan vi kvala till EM-slutspelet 2013 och väl där öppnar sig vägen mot VM och OS.

Läs mer om de 54 elitidrottsstipendiaterna 2010/2011


Här är alla pristagare på Idrottsgalan 2011

Jerringpriset
Therese Alshammar: simning

Årets kvinnliga idrottare
Charlotte Kalla: längdskidåkning

Årets manlige idrottare
Marcus Hellner: längdskidåkning

Årets lag
Stafettlandslaget herrar: längdskidåkning

Årets ledare
Joakim Abrahamsson och Magnus Ingesson: längdskidor

Årets nykomling
Angelica Bengtsson: stavhopp
 
Årets prestation
Björn Ferry: skidskytte
 
Årets idrottare med funktionshinder
Anders Olsson: simning

TV-Sportens Sportspegelnpris
Mats Öhman: rallycross

Svenska Dagbladets bragdguld
Herrstaffettlaget: längdskidor

Hederspris
Ingemar Stenmark: alpin skidåkning

Fair play-priset
Alexander Lundh: bordtennis, BTK Frej

Läs mer om fair play-pristagaren


Helena Björck

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

RF logotypRiksidrottsförbundet

RF är den samlade idrottsrörelsens medlemsorganisation som företräder idrotten såväl nationellt gentemot politiker och myndigheter som internationellt. RF banar också väg för idrotten i framtidsfrågor.

Idrotter

Här hittar du alla 69 idrotter som är anslutna till Riksidrottsförbundet. Du kan även välja idrott direkt i menyraden.

Svensk idrott online

Här hittar du de senaste nyheterna från specialidrottsförbunden

Nyheter från distrikten

Här hittar du de senaste nyheterna från distriktidrottsförbunden