Helgen har tillbringats på Aronsborgs konferensanläggning i Bålsta utanför Stockholm. Här samlade RF och SISU Riks styrelseledamöter och distriktschefer från hela Sverige för att diskutera framtidsfrågor. Bland annat diskuterades framtidens förening och hur villkoret för föreningslivet kan komma att förändras.
Här konstaterades att det blir fler och fler kommersiella gym och träningsanläggningar, fler konkurrenter till traditionell föreninsgsverksamhet såsom idrottsskolor och prova-på-aktiviteter, jaget blir viktigare än laget och organisationsledarna blir allt svårare att hitta.
Ibland ser vi idrottsföreträdare det här som hot mot vår verksamhet. Men är det egentligen inte så att de alternativ som kommer upp och som konkurrerar med vår traditionella föreningsverksamhet är ett tecken på att något saknas i vårt utbud. Skulle vi inom idrottsrörelsen erbjuda något som vore lika attraktivt, eller hellre ännu mer attraktivt än de kommersiella alternativ som poppar upp, skulle ju dessa rimligen inte ha någon framtid.
Det är nog dags att inse att framtidens idrott kommer att se annorlunda ut. Dagens människor, såväl yngre som äldre, ställer i dag andra krav och har andra önskemål än vad som varit fallet hitintills.
Den nya tiden är inget hot mot vår traditionella föreningsverksamhet. Det är en möjlighet. Men vi måste vara beredda att anpassa och delvis förändra verksamheten efter dags förutsättningar.
Det var en av de slutsatser som åtminstone jag drog efter tre dagars konfererande.
/Kjell