Helén Johnsson Spader Dam, Helsingborg
Sverige har nått enormt många framgångar i de EM-tävlingar som spelades första gången 1962 i Besáncon, Frankrike. Årets EM var det 14:e sedan dess – men ingen svensk har varit lika framgångsrik vad det gäller guldmedaljer som Helén Johnsson från Dösjöbro och numera Helsingborg.
Om någon utländsk spelare varit lika framgångsrik får vi låta vara osagt, finskorna var totalt dominerande på i synnerhet 1960-talet men även en bit in i 1970-åren.
- Jag har faktiskt aldrig funderat på eller frågat om statistiken över EM-guldvinnare, säger Helén mitt uppe i flyttbestyren.
Efter att i många år har tillbringat flera timmar på vägarna varje dag har Helén flyttat från Lund till Helsingborg. Sitt arbete har hon kvar i Malmö men slipper i fortsättningen att åka till bostaden i Lund efter kvällsträningarna:
- Frågan om flyttning har varit aktuell tidigare. Inte minst därför att jag har de allra flesta av mina vänner i Helsingborg,
Sedan senast Helén presenterades som Månadens Idrottsskåning har hennes prishylla fått ytterligare några tillskott, utöver EM-medaljerna.
I SM kom Helén trea individuellt men tillsammans med klubbkompisarna från Spader Dam vann hon guld i åttamannalag och i tremanna. Guldet i åttamanna var Spader Dams tredje raka.
EM avgjordes i Riga i vårt grannland Lettland med en svensk uppställning innehållande flera nya namn. Två tonåringar och en 20-åring fanns i den slutliga truppen i vilken det också är noterbart att bara två föreningar fanns representerade: utöver Heléns Spader Dam med tre deltagare bidrog Team X-Calibur från Göteborg med lika många.
- Det har skett en kraftig föryngring i laget. På sikt kommer det att ge resultat, menar Helén.
Helén inledde sin vana trogen på ett utmärkt sätt i tvåmannalaget som stod först på programmet. På de sex första serierna slog hon 1.400 poäng (snittet 233) och avslutade nästan lika kraftfullt, 1.396 (232). Ingen av övriga deltagare var i närheten av hennes siffror – det är inte fel påstå att hon i mycket hög grad bidrog till att Sverige tog en guldmedalj.
Hade hon klarat att hålla den höga nivån genom hela tävlingen är det ingen tvekan om att hon kommit hem med fler medaljer än de tre hon tog.
När alla ”distanser” spelats landade Helén som bästa svenska med ett snitt på 223,3 – det är högt!
En lämplig jämförelse är med förra årets snitt då Helén blev individuell VM-två i Las Vegas, USA – där noterade hon i snitt 218,7 poäng per serie. Årets resultat är en ökning med 4,6 poäng vilket är väldigt mycket på den här ytterst höga nivån.
Finland försökte skrämmas
Sverige gällde inte som favorit i tvåmannalagens final. I semifinalen vann Sverige mot Storbritannien med ordinära 399-352. I den andra semifinalen, som var en ren nordisk affär mellan Finland och Danmark, sprutade det eld kring kloten. Finskorna vann med 492-437 och Krista Pollanen spelade drömbowling, hon slog 278 poäng. Från finsk sida såg man finalen som en expeditionsaffär men uppenbarligen hade något hänt mellan matcherna. Krista Pollanen hittade inte alls sitt spel och klarade inte att stötta i finalen storspelande Piritta Kantola som slog 249.
Svenskorna var mera jämna och slutade på 454 poäng (233 av Nina Flack, Helén 221) vilket innebar 454 mot 429.
Efter nästan tio år i Europatoppen anser Helén att hon funnit sin rytm vad det gäller träning och tävling och planerar inga stora ingrepp den närmaste tiden.
Oftast brukar Helén lägga det mesta av sin semester på resor till olika stora mästerskapstävlingar men i år gjorde hon ett uppehåll mitt i sommaren.
- Jag känner att jag mår bra av ett lite längre uppehåll mitt i sommaren då jag låter det mesta av träningen ligga nere. I år hade jag ju ändå att göra eftersom jag använde ledigheten till att flytta, säger Helén.
Under hösten ska Helén, som vanligt ligger nära till hans att skriva, representera Sverige i World Cup som i år spelas i Frankrike. Dit åker hon tillsammans med Dennis Eklund, Stureby (Stockholm) och nästa år är det dags för VM igen.
Det är ännu inte bestämt var VM ska spelas men Helén kommer oavsett var tävlingen hålls att komma dit väl förberedd – om det råder inte minsta tvekan!
Nämnas ska givetvis att Helén Johnsson ökat sin meritlista med ytterligare en tung utmärkelse – hon har utsetts till Årets bowlingspelare i Sverige 2009.
Det var tredje gången hon fick ta emot utmärkelsen, de tidigare år hon fått den är 2004 och 2005.
Fakta:
Namn: Helén Johnsson
Förening: Spader Dam, Helsingborg
Idrott: Bowling
Född: 18 oktober 1976
Aktuell merit: Helén vann sitt sjätte EM-guld vid mästerskapen i Riga, Lettland. Hon vann tvåmannalaget tillsammans med Nina Flack – precis som för två år sedan. Dessutom vann hon ett brons, i femmannalag och kom fyra i All Event och slogs ut i kvartsfinalen i Masters, vilket betyder att hon placerade sig på platserna 5-8.