Logo: Springpride 2011
I år är det femte året i rad som Eskilstuna firar Springpride men det första året som Sörmlandsidrotten väljer att ta aktiv del!
Det handlar om att vi alla inom idrotten måste delta i det normbrytande arbete som Springpride handlar om.
Vi vill att din förening ska deltaVid sidan av en föreläsning med Peter Häggström, arbetar vi även för att många föreningar ska vilja visa idrottens ställningstagande genom att delta i lördagens parad genom Eskilstunas centrum.
För mera information kontakta Leif Thorstenson 010-476 42 80
Vill du veta mera om Springpride, Eskilstuna – titta på deras facebookgrupp eller maila till: springpride@gmail.com
Ta ett steg bakåt
Vi företräder stödjer och utbildar den organiserade idrotten i Södermanland och vill därmed skapa möjligheter för den Sörmländska idrottsrörelsens utveckling.
Här hittar du alla 69 idrotter som är anslutna till Riksidrottsförbundet. Du kan även välja idrott direkt i menyraden.
SISU Idrottsutbildarna erbjuder utbildning till den Sörmländska idrotten.
Södermanlands Handikappidrottsförbund organiserar idrott för personer med rörelsehinder, synskada och utvecklingsstörning.
Här hittar ni vår utbildningskatalog
Idrott och skatter
Viktiga frågor i idrotten!