Uthållig idrott kommer att ge stöd till föreningarna i form av kompetens och inspiration när det gäller att spara på energi och resa smartare.FOTO: Energikontoret Regionförbundet Örebro
Uthållig idrott ska pågå fram till hösten 2014 och syftet är att både minska klimatpåverkan och att idrottsföreningarna ska få mer pengar över till idrottsverksamhet genom att spara på energikostnader. Målet är att minska energianvändningen med 15 procent i idrottsanläggningar och 5 procent när det gäller transporter.– Det här är en positiv satsning för idrotten. Vi vill vara en positiv kraft i samhället och i det ingår så klart att verka för en god miljö och minskad energianvändning, säger Helén Wiklund Wårell, ledamot i Riksidrottsstyrelsen och ansvarig för idrottsmiljöer.Uthållig idrott kommer att ge stöd till föreningarna i form av kompetens och inspiration på området. Såväl stora som små anläggningar kan spara både energi och pengar genom enklare åtgärder. För i synnerhet föreningar som äger sina anläggningar är räkningarna för el och värme en stor kostnad. I projektet ingår också insatser för smartare idrottsresor.
Idag finns redan SISU Idrottsutbildarnas utbildningsmaterial kring Klimatsmart förening och Trafiksäkra och klimatsmartare transporter som stöd till föreningar.
Energikontoret Regionförbundet Örebro som äger projektet ska nu tillsammans med sina samarbetspartners, bland annat Riksidrottsförbundet, i detalj utforma hur Uthållig idrott ska genomföras.
Energikontorets pressmeddelande
Mer om idrottens miljö- och klimatarbeteFör mer information kontakta
Rolf JönssonRiksidrottsförbundet08-699 61 18
Ta ett steg bakåt
RF är den samlade idrottsrörelsens medlemsorganisation som företräder idrotten såväl nationellt gentemot politiker och myndigheter som internationellt. RF banar också väg för idrotten i framtidsfrågor.
Här hittar du alla 69 idrotter som är anslutna till Riksidrottsförbundet. Du kan även välja idrott direkt i menyraden.
Här hittar du de senaste nyheterna från specialidrottsförbunden
Här hittar du de senaste nyheterna från distriktidrottsförbunden
Idrottens dag i Almedalen den 3 juli 2013 blir rekordstor.
Den 1-7 juli 2013 bjuder Halmstad in till SM-veckan. Missa inte idrottsfesten!
Förebygg kränkningar och övergrepp
Så var Riksidrottsmötet i Luleå den 24-26 maj 2013. Här finns allt du behöver veta.
SISU Idrottsutbildarna håller kurser och utbildningar inom idrotten.
Den ledande idrottstidningen
Från ledare till ledare.