Under tio år, från 2008 till 2018, satsar Sundbybergs stad 250 miljoner på kommunens idrottsanläggningar och effekterna märks redan av. I september arrangeras Baseball-VM i kommunen.
FOTO: Johan Adelgren

Baseboll-VM i satsande Sundbyberg

2009-08-24
Under tio år, från 2008 till 2018, satsar Sundbybergs stad 250 miljoner på kommunens idrottsanläggningar. I utbyte arbetar idrottsföreningarna i kommunen, som samverkar under namnet Idrottsalliansen, för att stärka idrottsverksamheten på alla nivåer och för att fler publika idrottsevenemang arrangeras i Sundbyberg. Baseboll-VM i september är först ut.

– Det är ett lokalt handslag mellan kommunen och idrottsföreningarna, en långsiktig gemensam satsning på idrotten som ska stärka båda parter, säger Johan Storåkers, kommunikationsstrateg med inriktning på idrott och evenemang i Sundbybergs stad.

Målet med satsningen är att förbättra förutsättningarna för barn- och ungdomar, bredd- och elitidrott. Förhoppningen är också att satsningen så småningom kommer att locka utövande till fler idrotter i kommunen.

– Vi vill verka för att genom idrott ge människor bättre hälsa, upplevelser, social fostran och internationellt utbyte. Stödet från den högsta politiska ledningen i kommunen är starkt då de ser satsningen som en viktig del i välfärds- och tillväxtarbetet i Sundbybergs stad, berättar Johan Storåkers.

Arbetet med att få internationella tävlingar och evenemang till kommunen har redan gett resultat. Den 9-12 september i år spelas ett gruppspel i Baseboll-VM i Sundbyberg.

– Gruppspelet i Baseboll-VM är början på ett långsiktigt samarbete med Svenska Baseboll och Softboll Förbundet. Vi jobbar för att bli värdar för fler internationella matcher och mästerskap, säger Johan Storåkers.

Över hela kommunen ska idrottsanläggningar byggas, renoveras och byggas ut under tioårsperioden. Ett antal är redan färdiga, flera är på gång och andra står på tur. Totalt ingår 23 olika anläggningar i satsningen.

Mer om Baseboll-VM 9-12 september 2009 på  www.basebollvm09.se


Anna Klöfver

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

RF logotypRiksidrottsförbundet

RF är den samlade idrottsrörelsens medlemsorganisation som företräder idrotten såväl nationellt mot politiker och myndigheter som internationellt. RF banar också väg för idrotten i framtidsfrågor.

Idrotter

Här hittar du alla 70 idrotter som är anslutna till Riksidrottsförbundet. Du kan även välja idrott direkt i menyraden.

Svensk idrott online

Här hittar du de senaste nyheterna från specialidrottsförbunden

Nyheter från distrikten

Här hittar du de senaste nyheterna från distriktidrottsförbunden