Peter Lamming, YFA, visar den nya FYSS-utgåvan

Ny förbättrad FYSS

2008-03-31
Idag släpps den nya utgåvan av FYSS, hjälpmedlet för hälso- och sjukvården när det gäller att ordinera fysisk aktivitet. Den första versionen kom 2003 och årets upplaga innehåller tio nya kapitel och uppdateringar på den senaste forskningen. Nytt är bland annat kapitel om idrott och plötslig död och hur man kan motivera personer att bli mer fysiskt aktiva.

– FYSS är handboken för alla som jobbar med FaR, fysisk aktivitet på recept. Sverige är unikt, vi är först i världen med att göra en kunskapssammanställning varför och hur fysisk aktivitet förebygger sjukdom. Vi kommer även att göra en översättning och ge ut boken i Norge under 2008, berättar Peter Lamming på YFA, Yrkesföreningarna för Fysisk Aktivitet som står bakom FYSS.

Rikidrottsförbundet har sedan starten haft en aktiv roll i arbetet med FaR och FYSS och SISU Idrottsutbildarna utbildar varje år idrottsledare i hela landet i ämnet. Peter Lamming säger att YFA tagit till sig av de synpunkter som kommit in sedan första utgåvan och att den nya versionen är lättare att läsa för gemene man och kvinna.

– Vi tar hela tiden emot nya forskningsrön och rapporter, verkligheten får visa när vi behöver revidera FYSS nästa gång. Det händer mycket på området.

Den 13 mars i år kom folkhälsopropositionen från regeringen, som satsar 115 miljoner till kommunerna på att lyfta fram förebyggande insatser. Peter Lamming tycker det är bra att regeringen för första gången lyfter fram fysisk aktivitet som ett medel för att förebygga sjukdom men att man borde satsa mycket mer.

– Samhället skulle spara miljarder om gruppen fysisk inaktiva minskar, säger Peter Lamming.

Hela FYSS finns att läsa på www.fyss.se

Boken går att beställa på www.fhi.se/shop


För mer information kontakta

Peter Lamming
YFA (Yrkesföreningarna för Fysisk Aktivitet)
070 - 88 44 644

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

RF logotypRiksidrottsförbundet

RF är den samlade idrottsrörelsens medlemsorganisation som företräder idrotten såväl nationellt gentemot politiker och myndigheter som internationellt. RF banar också väg för idrotten i framtidsfrågor.

Idrotter

Här hittar du alla 69 idrotter som är anslutna till Riksidrottsförbundet. Du kan även välja idrott direkt i menyraden.

Svensk idrott online

Här hittar du de senaste nyheterna från specialidrottsförbunden

Nyheter från distrikten

Här hittar du de senaste nyheterna från distriktidrottsförbunden