Hoppa till sidans innehåll

Jämtland-Härjedalens Idrottsförbund är Riksidrottsförbundets regionala organisation i Jämtland och Härjedalen. Vårt uppdrag är att stödja, företräda och leda distriktets idrott.

Årets Idrottsprestationer

Jämtland-Härjedalens Idrottsförbund och Sportjournalistklubben i Jämtland utser årligen tillsammans Årets Idrottsprestationer. Årets Idrottsprestationer utdelas till en individuell utövare "Årets idrottare" och ett lag "Årets idrottslag".
  • Uppdaterad: 2016-12-31 09:39
Årets Idrottare
Årets Idrottslag
2016  
 Karl Forsman, SK Ägir  Östersunds FK, Östersund
2015  
Johan Olsson Åsarna IK Östersunds FK, Östersund
2014  
Johan Olsson Åsarna IK    Östersunds Damfotbollförening Östersund
2013  
Johan Olsson
Åsarna IK
Östersunds FK,Östersund
   
2012  
Teodor Petersson
Åsarna IK
Östersunds FK,
Östersund
   
2011  
Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK Lag Lit Lindström, Curling
   
2010  
Johan Olsson, Åsarna IK Åsarna IK genom att vinna bägge manliga SM-stafetterna. I sprintstafetten bestod av Mats Larsson och Teodor Peterson. Traditionella stafettens guldlaget var Teodor Peterson, Tiio Söderhielm och Johan Olsson
   
2009  
Anna-Karin Zideck-Olofsson, Lillhärdals IF
(skidskytte)

Östersunds Damfotbollsförening

   
2008  
Anders Södergren, Östersunds SK (längdskidor) Östersund/Brunflo Hockeyklubb.
   
2007  
Anna-Karin Olofsson, Lillhärdals IF
(skidskytte)
Lag Peja Lindholm (curling)
   
2006  
Anna-Karin Olofsson, Lillhärdals IF
(skidskytte)
Jämtland Basket, Damlaget i Basketligan
(basket)
   
2005  
Anna-Karin Olofsson, Lillhärdals IF
(skidskytte)
Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
   
2004  
Mathias Fredriksson, Östersunds SK
(skidor, längd)
Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
   
2003  
Mathias Fredriksson, Östersunds SK
(skidor, längd)
Lag Thobias Fredriksson, Anders Södergren och Mathias Fredriksson Östersunds SK
(skidor, längd)
   
2002  
Rickars Rickardsson, Åre SLK
(snowboard)
Lag Enholm, Svegs CK
(curling)
   
2001  
Mathias Fredriksson, Östersunds SK
(skidor, längd)
Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
   
2000  
Anna Ottosson Östersund-Frösö SLK
(slalom)
Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
   
1999  
Rickard Rickardsson, Åre SLK
(snowboard)
Lag Linddahl, Svegs CK
(curling)
   
1998  
Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK
(slalom)
Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
   
1997  
Dovemus Bennerman, Jämtlands Ambassadors
(basket)
Lag Lindholm, Östersunds CK
(curling)
   
1996  
Kristina Andersson, Östersund-Frösö SLK
(slalom)
Jemtland Ambassadors
(basket)
   
1995  
Mathias Fredriksson, Östersunds SK
(skidor, längd)
Lag Linddahl, Svegs CK
(curling)
   
1994  
Jan Ottosson, Åsarnas IK
(skidor, längd)
Lag Nässén, Östersunds CK
(curling)
 
1993
Torgny Mogren, Åsarnas IK (skidor, längd)  
   
1992  
Bertil Nordqvist, Brunflo IF (orientering)  
   
1991  
Inger Björkbom, Jemtbiathlom (skidskytte)  
   
1990  
Kristina Andersson, Östersund-Frösö SLK (alpint)  
   
1989  
Niklas Henning, Åre SLK (alpint)  
   
1988  
Lars-Börje Eriksson, Åre SLK (alpint)  
   
1987  
Lasse Fahlén, Åre SLK (freestyle)  
   
1986  
Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK (alpint)  
   
1985  
Torgny Mogren, Åsarna IK (längd)  
   
1984  
Hans Persson, Åsarna IK (längd)  
   
1983  
Jan Ottosson Åsarna IK (längd)  
   
1982  
Hans Magnusson, IF Castor (skridskor)  
   
1981  
Anna Jansson, Brunflo IF (gång)  
   
1980  
Desirée Johansson, Synskadades förening (handikappidrott
   
1979  
Torsten Jakobsson, Östersund-Frösö Slalomklubb, (slalom)  
   
1978  
Ove Hemmingsson, Föllinge IK (gång)  
   
1977  
Staffan Oskarsson, Strömsunds PK (Pistol)  
   
1976  
Thomas Wassberg, Åsarna IK (skidor, längd)  
   
1975  
Göran Grape, BK Jämten (bowling)  
   
1974  
Lauri Koski-Vähälä, IF Castor (spjut)  
   
1973  
Hans Tenggren, Föllinge IK, (gång)  
   
1972  
Gösta Gärdin, Jämtland län blindför. (handikappidrott)  
   
1971  
Lotta Sollander, Östersund-Frösö SLK, (slalom)  
   
1970  
Lars-Göran Åslund, Åsarna IK (skidor, längd)  
   
1969  
Eivor Johansson, Rödöns SK (gång)  
   
1968  
Örjan Sandler, IFK Strömsund (skridskor)  
   
1967  
Melcher Risberg, Föllinge IK (skidor längd)  
   
1966  
Curt Appelqvist, Lits Båtklubb (racerbåt)  
   
1965  
Olle Rolén, Åre SLK (slalom)  
   
1964  
Heike Hedlund, IF Castor (skridskor)  
   
1963  
Sune Svahlstedt, Svegs CK (curling)  
   
1962  
Ragnar Persson, Föllinge IK (skidor,längd)  
   
1961  
Peter Ristner, Östersund-Frösö SLK (slalom)  
   
1960  
Hans Wilhelmsson, IF Castor (skridskor)  
   
1959  
Elsa Einarsson, IFK Strömsund (skridskor)  
   
1958  
Oscar Norman, A 4:s IF (fälttävlan)  
   
1957  
Ingen medalj utdelades  
   
1956  
Vivi-Anne Wassdal, Östersund-Frösö SLK (slalom)  
   
1955  
Ingen medalj utdelades  
   
1954  
Sara Thomasson-Voss, Åre SLk (slalom)  
   
1953  
Sigge Ericsson, IF Castor (skridskor)  
   
1952  
Stig Sollander, Östersund-Frösö SLK (slalom)  
   
1951  
Carl-Erik Asplund, IF Castor (skridskor)  
   
1950  
Arthur Herrdin, Lillhärdals IF (skidor, längd)  
   
1949  
Erik Wredling, IF Castor (friidrott)  
   
1948  
Gösta Leandersson, IFK Östersund (friidrott)  
   
1947  
Olle Dalman, IFK Östersund (slalom)  
   
1946  
Erland Vemdal, I 5:s IF (orientering)  
   
1945  
May Nilsson, Åre SLK (slalom)  
   
1944  
Anton Bolinder, IFK Östersund (höjd)  
   
1943  
Gunnar Hallsten och Erik Elmsäter, I 5:s IF (orientering, fälttävlan)  
   
1942  
Petrus Eriksson, Östersunds SK (skidor, längd)  
   
1941  
Alfred Dahlkvist, Östersunds SK (skidor, längd)
Skribent: Iréne Andersson

Postadress:Jämtland-Härjedalens IF
Idrottens Hus, Box 384
831 25 Östersund

Besöksadress: Idrottens Hus, Sollidenvägen 62 B
831 39 Östersund

Kontakt:Tel: +46104764200
Fax: +4663511705
E-post: This is a mailto link

Vi finns på Facebook Gilla oss