Hem / RF arbetar med / Internationella evenemang / Evenemangskalender

Evenemangskalender

Här håller du koll på vilka internationella evenemang som arrangeras i Sverige de kommande åren. Vi listar alla VM, EM och World cup som specialidrottsförbunden (SF) rapporterar in.

2020

VM-kval Isracing, Örnsköldsvik, 11 januari

EM Handboll herr, Göteborg, Malmö och Stockholm, 12–26 januari (med Österrike och Norge)

Världscup Skicross Skidor, Idre, 23–26 januari

Special Olympics Invitational Winter Games Parasport, Östersund 1–4 februari

European Masters & Malmö Open Biljard 8-ball Challenge, Malmö, 6–8 februari 

Malmö Open Parasport, Malmö, 6–9 februari

Världscup skidor Svenska Skidspelen, Falun,  8–9 februari

VM Rally Sweden, Värmland, 12–15 februari 

Världscup Skidor Tour 2020, Östersund, Åre, Storlien, Meråker och Trondheim, 15–23 februari

EM Draghund, nordiskt och släde, Falun, 20–23 februari

Världscup Speedski, Idre, 6–7 mars

VM i Skidskytte Parasport, Östersund, 11–15 mars

Världscup Alpint damer, Åre, 12–14 mars

Världscup Puckel Alpint, Idre,  14–15 mars

Världscupfinal i längdskidor & skidskytte Parasport, Östersund, 17–22 mars

Världscupfinal Alpint Parasport, Åre, 28 mars–7 april

Världscupfinal i Snowboard Parasport, Åre, 30 mars–6 april

Europamästerskap i Paraishockey, Östersund 16–26 april

EM Trampolin, DMT och tumbling, Göteborg, 4–7 maj

VM Innebandy dam U19, Uppsala, 6–10 maj

EM-slutspel F17, Falkenberg, Halmstad, Varberg, Ängelholm, 9–22 maj

VM kval Segelflyg Sailplane Grand Prix, Borås, 10–16 maj

Intercups international turnering Parasport, Malmö 21–24 maj

EM Dragracing, Tierp, juni

EM Karting, Åsum Ring, Kristianstad

VM Rallycross, Höljes, 2–5 juli

VM E-jolle segling, Råå/Helsingborg, 6–18 juli

Speedway YGT 85cc, Kumla, 11 juli

VM Junior Ultimate Frisbeesport, Malmö, 18–25 juli

VM Enduro, Skövde, 23 juli

VM Grand Prix Speedway, Hallstavik, 25 juli

EM Dragracing, Tierp, augusti

EM Triathlon sprint, Malmö, 7–9 augusti

EM Orientering Dövidrott, Köping, augusti

Världscup Segling Lysekil Women's Match, Lysekil, 3–8 augusti

VM Slalomskateboard, Båstad 7–9 augusti

VM Seglin OK-Jolle, Marstrand, 7–15 augusti

EM Speedway 250cc, Västervik, 8–9 augusti

EM EMX Motocross Women, Helsingborg, 8–9 aug

VM Segling 505, Torekov, 13–22 augusti

VM Speedway Grand Prix, Målilla, 15 augusti

Scandinavian Youth Championships Vattenskidor/Wakeboard, Mariestad, 15–16 augusti

VM/EM Motocross Grand Prix, Uddevalla, 15–16 augusti

VM i Flugkastning, Karlshamn, 25–30 augusti

Jacques l'eglise Trophy Golf, Falsterbo, 26–27 augusti

Orienterings-EM Dövidrott, Köping, 28–31 augusti

EM Segling Starbåt, Saltsjöbaden, 1–6 september

VM Segling Dragon Force 65 radiostyrd båt, Vadstena, 7–11 september

SOC World Tour Bordtennis, november

Kongress

Europeiska häng- och skärmflygförbundets (EHPU) kongress, Stockholm, 7–9 februari

2021

VM Rally Sweden, Värmland, februari

VM Konståkning, Stockholm, 22–28 mars

EM Karate, Göteborg, 12–16 maj

UEFA Women's Champions league final fotboll, Göteborg, 16 maj

Junior-VM Bowling, Helsingborg, sommar

VM Rallycross, Höljes, 2–5 juli

VM Innebandy dam, Uppsala, 4–12 december

2022

VM Rally Sweden, Värmland, februari

VM Ishockey Junior U20 herr, Göteborg

VM Rallycross, Höljes, 2–5 juli

VM Friidrott Veteran, Göteborg, 17–27 augusti

2023

VM Handboll herr (med Polen), januari

VM Handboll dam (med Danmark och Norge), december

VM Rallycross, Höljes, 2–5 juli

2024

VM Rallycross, Höljes, 2–5 juli

2025

VM Ishockey herr, Sverige och Danmark

Leveransadress:

Östgötagatan 98 D
116 64 Stockholm för företagspaket och transporter