
Riksidrottsförbundet i Almedalen
På onsdagen 28 juni, under årets Almedalsvecka, bjuder Riksidrottsförbundet in till två seminarier. Du är välkommen att delta på plats i Visby eller följa seminarierna digitalt.
Nyhet
Sidan uppdaterades: 22 juni 2023
Om du inte kan vara på plats i Visby går det att följa seminarierna live via Riksidrottsförbundets youtubekanal med start kl. 12.30 onsdag 28 juni. Nedan kan du läsa mer om seminarierna.
Idrottsrörelsen i lågkonjunktur – hur slår en ansträngd ekonomin mot barn- och ungdomsidrotten?
Inflation, stigande räntor och prisökningar på mat och el. Ekonomin är tuff för många och det slår även mot idrottsrörelsen. Hur drabbas barn och ungas idrottande, och i förlängningen folkhälsan, när familjens ekonomi pressas? Vilket ansvar har samhället och vad kan vi göra åt situationen?
- Onsdag kl. 12.30–13.15
- Plats: E-huset, Uppsala universitet, Huvudentré Cramérgatan 3, "sal E22"
- Arrangör: Riksidrottsförbundet
Medverkande
Jakob Forssmed, Socialminister, (KD)
Amanda Lind, riksdagsledamot, ordförande Kulturutskottet, (MP)
Magnus Jägerskog, generalsekreterare, Bris
Karl-Erik Nilsson, ordförande, Riksidrottsförbundet
Kan OS och Paralympics 2030 vara en plusaffär för hela Sverige?
Svensk idrottsrörelse prövar idén om OS och Paralympics 2030 i Sverige som är hållbara. Hur spelen kan vara en hävstång för regional utveckling i Jämtland, Dalarna och Stockholm? Kan spelen få effekter positiva effekter i hela landet? Kan Sverige göra spelen till en plusaffär för alla?
- Onsdag 13.30–14.15
- Plats: E-huset, Uppsala universitet, Huvudentré Cramérgatan 3, "sal E22"
- Arrangör: Riksidrottsförbundet, Sveriges Olympiska Kommitté, Sveriges Paralympiska Kommitté
Medverkande
Helena Höij, landshövding Dalarna
Andreas Hetzigeorgiou, VD Stockholms Handelskammare
Jenny Grip, verksamhetsledare Samling näringsliv, Jämtland
Hans von Uthmann, ordförande SOK
För mer information om seminarierna kontakta
Cecilia Lunell
Intressepolitik Riksidrottsförbundet
08-699 61 55
Fler nyheter för dig
Sidan publicerades: 22 juni 2023