
Nytt stöd - skapa långsiktiga effekter efter idrottsevenemang
En ny rapport ”Planering och utvärdering av legacy” underlättar och ger tips för arbetet med legacy, de effekter som finns kvar efter genomfört evenemang. Rapporten är ett resultat av samarbetet mellan Riksidrottsförbundet, Svenska Fotbollförbundet, Visit Skåne och forskare vid Göteborgs universitet i samband med UEFA F17-EM 2024 i Malmö och Lund.
Pressmeddelande
Sidan publicerades: 27 februari 2025
– Genom att vi inom idrottsrörelsen tillsammans med arrangörsstäder utvecklar arbetet kring legacy kan vi bli bättre på att dra nytta av idrottsevenemangenspotential för att skapa bestående avtryck och positiva samhällseffekter. Rapporten blir ett värdefullt stöd i det fortsatta utvecklingsarbete, säger Lisa Engman, Riksidrottsförbundet.
I rapporten presenteras fyra steg vid planering och utvärdering av legacy vid idrottsevenemang: Kartlägg och samverka, Integrera, Övervaka och Förvalta. Dessutom ges följande rekommendationer:
- Planera för samtliga fyra steg innan ansökan om att arrangera evenemanget
- Använd logikkedjor i arbetet med legacy
- Förankra indikatorerna hos alla intressenter som är involverade och se till att de är mätbara
- Avsätt resurser och bestäm ansvar för långsiktig utvärdering och förvaltning av legacy
- Ta fram en nationell överenskommelse för att bestämma generiska indikatorer för utvärdering av legacy från (idrotts)evenemang
Internationella idrottsevenemang bidrar till att utveckla idrotten stärker och engagerar Sverige och de ger glädje och underhållning för många. De skapar även tillväxt, arbetstillfällen, möten mellan människor och bidrar till en hållbar utveckling. Genom att tänka igenom före vad man vill åstadkomma med evenemanget kan effekterna öka både på kort och lång sikt och inom flera samhällssektorer.Utifrån rapporten planeras nu att intensifiera legacy-arbetet under våren 2025.
– Ett antal specialidrottsförbund kommer att delta i ett arbete där vi tillsammans med analysföretag definierar tydligare målsättningar, med utgångspunkt i de globala hållbarhetsmålen. Målet är därefter att kunna utveckla enhetliga och mätbara indikatorer som kan underlätta framtida utvärderingar, säger Lisa Engman.
Planering och utvärdering av legacy - rapport Pdf, 6 MB.
Information och stöd för arbete med internationella idrottsevenemang
För mer information kontakta
Lisa Engman
Riksidrottsförbundet
070-678 18 24